Zarządzanie nieobecnościami

Czas pracy 2022 – sprawdź najpopularniejsze okresy urlopowe i planuj projekty z głową

Wraz ze zbliżającym się końcem roku, przychodzi czas na to, by usiąść nad kalendarzem i wydajnie zaplanować projekty i inicjatywy na kolejny rok. Wiedząc, w jakich okresach pracownicy masową biorą wolne, można skutecznie zaplanować kalendarz działań na 2022 rok.

Urlopy pracownicze potrafią pokrzyżować firmowe plany projektowe, jeśli będą tworzone w nieprzemyślany sposób, dlatego już zawczasu warto podzielić się z pracownikami informacjami o datach realizacji największych inicjatyw oraz o preferowanych okresach urlopowych. W zależności od branży w różnych momentach roku są chwile, kiedy praca wre i potrzebne jest wsparcie jak największej liczby osób do pomocy.

Znając preferencje pracowników i chcąc zapewnić im zdrowy work-life balance, warto uważnie przyjrzeć się kalendarzowi czasu pracy i na jego podstawie zaplanować przyszłe działania. W gorących okresach wakacyjnych, gdy wniosków urlopowych jest najwięcej, nie warto organizować wymagających działań.

Sprawdź, jak będzie wyglądał czas pracy w 2022 roku, kiedy Twoi pracownicy będą najchętniej wnioskowali o dzień wolny i kiedy najbezpieczniej przeprowadzać wymagające projekty!

Czas pracy 2022 – pracowniczy kalendarz godzin

Zgodnie z wytycznymi Kodeksu Pracy przeciętny pięciodniowy tydzień pracowniczy wynosić powinien maksymalnie 40 godzin, czyli po 8 godzin na każdy dzień. Wymiar czasu pracy określany jest w oparciu o art. 129 § 1 Kodeksu Pracy.

Jak obliczyć czas pracy?

Obliczanie godzin pracy na 2022 rok należy przeprowadzić zgodnie z ustalonym przez kodeks schematem, który wygląda następująco:

  1. Pomnożenie liczby 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni do przepracowania w wybranym odcinku czasu (miesiąc, kwartał itp.).
  2. Dodanie do wyniku liczby dni wystających – tych, które nie zebrały się w pełny tydzień.
  3. Odjęcie od wyniku 8 godzin za każde święto wolne od pracy przypadające w każdy dzień tygodnia z wyjątkiem niedzieli.

Wymiar czasu pracy z podziałem na miesiące

By ułatwić planowanie działań w firmie na 2022, poniżej zaprezentowano tabelę przedstawiającą wymiar czasu pracy w 2022 roku z podziałem na poszczególne miesiące. W tabeli zostały wyróżnione godziny i dni do przepracowania oraz dni wolne przypadające na każdy z miesięcy.

2021-09-16_13-21

W 2022 czas pracy wynosić będzie 251 dni roboczych, czyli 2008 godzin oraz 114 dni wolnych włącznie z weekendami. W stosunku do roku 2021 do przepracowania będzie o 1 dzień, czyli 8 godzin mniej.

Kiedy nie planować projektów?

Skuteczne planowanie działań w firmie jest ściśle związane z dostępnością pracowników regulowaną przez kalendarz świąt i dni wolnych. To on niego w dużej mierze zależy, kiedy pracownicy będą chcieli wziąć wolne. Najpopularniejszymi terminami, w jakich organizacja może doświadczać masowych urlopów, są okolice świąt, takich jak Wielkanoc i Boże Narodzenie, ale również okres wakacyjny na przestrzeni czerwca, lipca oraz sierpnia. W tym czasie ładna pogoda i wolne od szkoły skutkują największą liczbą nieobecności pracowników.

Kiedy dokładnie unikać planowania projektów? Sprawdź kalendarz dni wolnych od pracy w 2022 roku!

Styczeń

Początek roku, ze względu na przypadające 6 dnia tego miesiąca święto Trzech Króli. W 2022 roku wypada on w czwartek. To czas, kiedy pracownicy chętnie biorą wolne, łącząc je z urlopem z końca Roku. Korzystając z 4 dni przysługującego pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę urlopu, odpoczywać można przez 9 dni. Jest to więc atrakcyjny czas, by wypocząć niewielkim kosztem.

Kwiecień

W roku 2022 niedziela Wielkanocna przypada 17 dnia miesiąca. 18 kwietnia jest zaś poniedziałek Wielkanocny. Wykorzystanie tej szansy, by od 19 do 22 kwietnia wziąć wolne, to kolejna dobra okazja dla pracowników, by wypocząć w ciągu roku i spędzić czas z rodziną.

Maj

W okresie majówkowym, gdy wreszcie zaczyna się robić naprawdę ciepło, wyjeżdżać lubią wszyscy – niezależnie od branży i stanowiska. W 2022 roku 3 maja wypada we wtorek. Po raz trzeci w tym roku jest to okazja, by kosztem 4 dni urlopu wypocząć aż przez 9 dni.

Czerwiec

Boże Ciało 2022 wypada w czwartek. Jak w przypadku wymienionych wcześniej okazji na urlop, znów kosztem 4 dni można zyskać 9 dni na odpoczynek. Pracownicy mają więc w pierwszej połowie roku sporo okazji, by móc wypocząć i zadbać o work-life balance i dobre samopoczucie.

Lipiec i Sierpień

W ciągu tych dwóch wakacyjnych miesięcy, niezależnie od pogody i świąt kalendarzowych (jedno z nich wypada 15 Sierpnia – w poniedziałek i jest kolejną okazją na dziewięciodniowy odpoczynek niskim kosztem) zawsze są pełne urlopów. Pracownicy chcą skorzystać z dobrej pogody, ciepła i wakacji szkolnych, by spędzić czas z rodzinami. To doskonale działa na ich psychikę i dobre samopoczucie, dlatego w tym okresie szczególnie powinno się zachęcać podwładnych, by wypoczęli.

Listopad

Święto Zmarłych w 2022 roku wypada we wtorek, podczas gdy Święto Niepodległości ma miejsce pod koniec kolejnego tygodnia – w piątek. Ci z podwładnych, którzy jeszcze nie wykorzystali całego urlopu, chętnie wybiorą ten okres, by odwiedzić rodzinę – szczególnie jeśli z jakichś względów w czasie Wielkanocy i Bożego Narodzenia nie udało im się zaplanować wolnych dni.

Grudzień

Sama końcówka roku to czas dopinania wszystkich spraw, by z czystą kartą rozpocząć pracę w styczniu po Nowym Roku. Może Narodzenie 2022 przypada w niedzielę, drugi dzień świąt jest zaś w poniedziałek. Ponownie – korzystając z 4 dni wolnych pod koniec roku można zyskać 9 dni wolnego. Ze względu na to, że pierwszy dzień stycznia przypada w niedzielę, końcówka 2022 roku i sam początek roku 2023 również będą gorącym urlopowym czasem.

Jak skutecznie zaplanować projekty w firmie?

Wiedząc już, w jakich okres pracownicy najchętniej będą brali urlop w 2022 roku, można przejść do zaplanowania działań firmy. Projekty warto ułożyć w czasie tak, by całość prac nad nimi przebiegała unikając gorących okresów urlopowych wymienionych wyżej. Jeśli nie jest to możliwe, należy pamiętać, by datę oddania gotowego projektu zaplanować na czas, kiedy większość niezbędnych pracowników będzie w biurze. Dzięki temu można zminimalizować zagrożenie wydłużającymi się pracami spowodowanymi niedostępnością kluczowych osób.

Styczeń – kwiecień

Duży projekt przypadający na pierwszy i drugi kwartał 2022 roku warto zaplanować w czasie pomiędzy świętem Trzech Króli a Wielkanocą. Po odpoczynku z końca 2021 i początku 2022 drugiego, pracownicy będą wypoczęci i bardziej produktywni. Warto to wykorzystać, by zająć się poważnym, wieloetapowym projektem, którego realizacja może trwać nawet kilka miesięcy. Ważne, by uwinąć się z realizacją projektu do Wielkanocy.

Po kilku dniach odpoczynku i powrocie do pracy, podwładni będą potrzebowali kilku godzin lub dni, by ponownie zaangażować się w projekt, przypomnieć sobie dotyczące go szczegóły i powrócić do wydajnej realizacji zadań. Wielkanocna przerwa będzie jednak dobrą okazją, by pracownicy wypoczęli po realizacji etapu projektu. Jeśli więc planujesz duże zmiany, wykorzystaj okresy urlopowe, by zapewnić zespołom przerwę pomiędzy kolejnymi inicjatywami.

Maj i czerwiec

W tym czasie przypadają dwie dobre okazje do dłuższego urlopu niewielkim kosztem. Nie oznacza to jednak, że skorzystają z niej wszyscy pracownicy. Warto porozmawiać z zespołami o planowanych działaniach odpowiednio wcześnie i zorientować się, jak wiele osób chce w tym okresie wziąć wolne. W tym czasie dobrze zaplanować mniejsze projekty, wprowadzanie poprawek oraz domykanie zadań z pierwszych dwóch kwartałów.

Wrzesień i październik

W trakcie tych dwóch miesięcy nie przypadają żadne święta i dni wolne od pracy, które mogłyby dodatkowo motywować pracowników. Z tego względu jest to jeden z bezpieczniejszych okresów, by zaplanować kolejny większy projekt. Należy jednak pamiętać o zbliżającym się Święcie Dziękczynienia i wypadającym zaraz po nim Black Friday 2022. Zakupowe szaleństwo wypada 25 listopada i dla branży sprzedażowej jest gorącym okresem, do którego dobrze zacząć przygotowania już w październiku. Zaraz po Black Friday przypada Cyber Monday – czas, podczas którego branża elektroniczna odnotowuje znaczny wzrost liczby zamówień.

Grudzień

Na koniec roku, przed świętami, warto zostawić trochę czasu, by móc dokładnie sprawdzić projekty z całego roku, wprowadzić ostatnie poprawki i zająć się sprawami, na które wcześniej nie było czasu. To dosyć pracowity okres w kalendarzu każdej organizacji, dlatego nie należy planować na niego żadnych dużych inicjatyw lub ważnych zadań. Lepiej poczekać z nimi na początek kolejnego roku.

Podsumowanie

Przemyślane planowanie projektów w organizacji pomaga zadbać o dobrą organizację i terminowe realizowanie projektów, co przekłada się bezpośrednio na zyski w firmie i jej dobrą opinię na rynku. Ponadto pozwala zadbać o work-life balance i dobre samopoczucie pracowników.

Sprawdź, jak jeszcze możesz zadbać o to, by ludzie w Twojej firmie pracowali wydajnie i czuli się wypoczęci oraz zaangażowani. Obserwuj naszego bloga HR i bądź na bieżąco z nowinkami! A jeśli chcesz podzielić się z nami swoją wiedzą z zakresu planowania projektów i dbania o wydajność organizacji – skontaktuj się z nami już teraz!

Najnowsze Artykuły

Pandemia wirusa Covid-19 spowodowała szereg zmian w modelach pracy i sposobie jej organizacji. Popularyzacja pracy zdalnej i wnioski, które przyszły wraz z jej wdrożeniem, spowodowały, że ten atrakcyjny - z punktu widzenia zarówno pracodawcy jak i pracownika - model pracy prężnie się rozwijał i rozwija się do dziś.

Czytaj dalej

Umowa o pracę to jeden z najpopularniejszych rodzajów umów zatrudnienia, który niesie ze sobą wiele korzyści dla pracodawców i pracowników. Powinna zostać zawarta na piśmie i zawierać określone informacje. Sprawdź, co powinna zawierać umowa o pracę i pobierz bezpłatny wzór!

Czytaj dalej

Zobacz wszystkie artykuły

Wypróbuj za darmo
14 dni testów za darmo bez zobowiązań
Rejestracja nie udała się :( Proszę spróbować ponownie za kilka minut. W razie problemów prosimy o kontakt mailowy.