HR

Upał w pracy – wysokie temperatury a obowiązek pracodawcy

Wysokie temperatury – szczególnie te powyżej 30 stopni – z jakimi zmagamy się w Polsce od kilku lat, mają wpływ na samopoczucie i wydajność pracowników, a także ich zdrowie. Sprawdź, w jaki sposób pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia odpowiednich warunków pracy podczas upałów!

W związku ze zmianami klimatycznymi temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza pojawiają się w Polsce coraz częściej. Wysokie temperatury w dzień i tropikalne noce – które uniemożliwiają prawidłowy wypoczynek podczas snu ze względu na temperaturę przekraczającą 28 stopn Celsjusza – wpływają negatywnie nie tylko na samopoczucie, ale także na wydajność w pracy.

W celu zapobiegania negatywnym skutkom pracy w wysokich temperaturach, należy wprowadzić odpowiednie procedury, dzięki którym pracownicy będą mogli należycie wykonywać swoje obowiązki i jednocześnie zachować dobre samopoczucie w pracy.

ft1ft1

Sprawdź, w jaki sposób zadbać o pracownika podczas upałów, w jaki sposób poprawić komfort pracy zatrudnionych osób i jakie są prawne obowiązki pracodawcy w upalne dni.

Ocieplenie klimatu – efekt cieplarniany

Ocieplenie klimatu, w konsekwencji którego doświadczamy efektu cieplarnianego, ma ogromny wpływ na wszystkie sfery życia człowieka – w tym również na pracę. Szczególnie w okresie letnim, podczas którego w ostatnich latach w Polsce odnotowano temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza,

Praca w upał – wpływ na zdrowie człowieka

Ludzki organizm nie jest podatny na znaczne zmiany temperatury, z tego względu wolno przyzwyczaja się do zmian. Często występujące znaczne różnice temperaturowe, których doświadczamy na przełomie późnej wiosny, lata i wczesnej jesieni, nie tylko zmniejszają produktywność pracowników, ale mogą być również groźne dla osób starszych lub cierpiących na przewlekłe choroby.

Zgodnie z danymi zaprezentowanymi przez Poradnk Przedsiębiorcy (https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-praca-podczas-upalow) podczas upałów produtywność podczas pracy spada o 20%. W związku z tym zapewnienie komfortowych warunków pracy leży w interesie pracodawcy.

Praca w wysokich temperaturach – obowiązek pracodawcy

W zależności od rodzaju warunków pracy (typowe warunki pracy lub szczególne warunki pracy) pracodawca ma różne zobowiązania wobec pracowników w sytuacji, gdy temperatura przekracza określone w zasadach BHP normy.

W zasadach BHP nie została określona górna granica normy temperaturowej, w której dozwolona jest praca. Nie zostały również ustalone środki, które pracodawca jest zobowiązany do podjęcia. Zostały jednak podane zalecenia, których zastosowanie może poprawić komfort pracy zatrudnionych osób w upalne dni.

Praca podczas upału – zlecenia BHP

Zgodne w zaleceniami BHP pracodawca powinien podjąć czynności mające na celu poprawę warunków wykonywania pracy w przypadku, gdy:

  • temperatura na otwartej przestrzeni, na której pracownicy wykonują swoje obowiązki przekracza 25 stopni Celsjusza
  • temperatura w przestrzeniach zamkniętych, w których pracownicy wykonują swoje obowiązki przekraczać 28 stopni Celsjusza.

Pośród innych zaleceń znajduje się również zapewnienie pracownikom nieograniczonego dostępu do wody pitnej lub innych napojów, a także wydłużenie czasu przerw (tzw. przerwy regeneracyjne).

ft2

Prawa pracownika podczas pracy w upał

W przypadku upalnych dni, pracownik ma prawo do nieograniczonego dostępu do wody pitnej oraz (jeśli temperatura na zewnątrz przekroczy 25 stopni, a wewnątrz 28 stopni, do dodatkowych napojów). Dobrą praktyką – jednakże nie uznaną za obowiązek pracodawcy – jest przedłużenie przerw.

W trakcie upałów produktywność pracowników spada, w związku z tym kluczowym jest zapewnienie im możliwie najlepszych warunkóœ pracy – klimatyzacji, wentylatorów, chłodzących napojów – które pomogą im zachować dobre samopoczucie podczas upałów.

Praca podczas upału – odpowiedzialność pracownika

Pracownicy wykonujący obowiązk w warunkach szczególnie niebezpiecznych powinni samodzielne dokonywać oceny swoich zdolności do pracy i w oparciu o nie podejmować odpowiednie decyzje.

Zgodnie z Kodeksem pracy możliwa jest sytuacja, w której pracownik powstrzymuje się od pracy (Art. 210 § 1)(https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-praca-podczas-upalow). W przypadku opuszczenia przez pracownika stanowiska pracy, powinien on pamiętać o poinformowaniu o tym przełożonego/pracodawcy.

Praca w upalne dni – konsekwencje i grzywny

W przypadku, w którym Inspektor Pracy stwierdzi, że pracodawca nie dopełnił obowiązku zapewnienia pracownikowi odpowiednich warunków pracy, pracodawca może spodziewać się grzywny.

Warto wiedzieć, że zapewnienie napojów pracownikom jest sprawą realizowaną z urzędu – a nie na wniosek pracownika.

W przypadku niedopełnienia tego obowiązku, pracodawcy grozi kara grzywny w wysokości od 1 000 zł do 30 000 zł.

Podsumowanie

Zapewnienie pracownikowi możliwie najlepszych warunków pracy podczasu upałów leży w interesie pracodawcy i am wpływ na produktywność organizacji. Niedopełnienie obowiązku może z kolei skutkować grzywną w wysokości do 30 000 zł.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o obowiązkach pracodawcy względem pracownika, obserwuj naszego bloga HR, a jeśli chcesz podzielić się z nami swoim doświadczeniem w tym temacie, skontaktuj się z nami już teraz!

ft3

Najnowsze Artykuły

Dobra komunikacja w zespole i produktywne wykorzystywanie zasobów to według naszego zespołu klucze do sukcesu. Dobre zaplecze technologiczne i efektywne procesy komunikacyjne sprawiają, że nasza praca przebiega sprawnie i bezproblemowo.

Czytaj dalej

Trudna sytuacja na rynku i wysoki wskaźnik inflacji nie powstrzymały naszego zespołu przed osiągnięciem postawionych przed sobą celów. Calamari zostało docenione zarówno w Polsce jak i na świecie przez naszych Klientów i doświadczone osoby ze świata biznesu.

Czytaj dalej

Zobacz wszystkie artykuły

Wypróbuj za darmo
14 dni testów za darmo bez zobowiązań
Rejestracja nie udała się :( Proszę spróbować ponownie za kilka minut. W razie problemów prosimy o kontakt mailowy.