Spis treści
Nowelizacja kodeksu pracy z 7 kwietnia 2023 roku wprowadza nowe rodzaje urlopów, a także zmienia dotychczasowe zasady dotyczące urlopu rodzicielskiego oraz ojcowskiego. Sprawdź, jakie zmiany musisz wprowadzić i zobacz, jak łatwo dostosować się do zmian dzięki programowi do ewidencji czasu pracy Calamari.
Wykorzystanie programu do ewidencji czas pracy do zarządzania nieobecnościami i urlopami pracowników to duże ułatwienie, szczególnie gdy w życie wchodzą nowe zmiany. Dostosowanie programu do swoich potrzeb jest bowiem dużo prostsze, a dzięki automatyzacji procesów oszczędzasz czas i zmniejszasz ryzyko wystąpienia błędów.
W tym artykule pokażemy Ci, jak łatwo dodać nowe rodzaje nieobecności i jak wyedytować te już istniejące w Calamari zgodnie z nowymi wymogami.
Spis treści
Praca zdalna okazjonalna
W przeciwieństwie do pracy zdalnej zawieranej na podstawie porozumienia lub polecenia nie wymaga od pracodawcy opłacania mediów, z których korzysta pracownik, a także zwalnia go z innych obowiązków. Zgodnie z nowym prawem, pracownicy mają do dyspozycji 24 dni pracy zdalnej w roku kalendarzowy. Okazjonalna praca zdalna odbywa się jedynie na wniosek pracownika
Jak skonfigurować okazjonalną pracę zdalną w Calamari
Okazjonalną pracę zdalną w Calamari definiuje się za pomocą modułu do zarządzania nieobecnościami. Aby ją ustawić jako administrator musisz przejść do panelu Konfiguracja → Typ absencji → Dodaj.
Następnie, podobnie jak w przypadku innych rodzajów nieobecności, należy ustawić podstawowe dane w zakładce Ogólne”. W tym wypadku w sekcji „Traktuj jako” należy wybrać opcję „praca poza biurem” oraz ustawić sposób rozliczania urlopu na „w dniach”

W zakładce „Przydzielanie” należy określić limit urlopu: 24 dni rocznie oraz Datę wejścia w życie jako 1 stycznia 2023 roku. Możesz również ustawić pracowników, którzy będą mogli skorzystać z okazjonalnej pracy zdalnej. Szczegółowe ustawienia reguł okazjonalnej pracy zdalnej znajdują się na poniższym screenie.

Urlop opiekuńczy
Urlop opiekuńczy do dodatkowe 5 dni bezpłatnej nieobecności w wymiarze rocznym. Niewykorzystane dni tego rodzaju urlopu nie przechodzą na kolejny rok, a sam urlop nie jest proporcjonalny do okresu zatrudnienia. Może zostać wykorzystany do opieki nad bliskim krewnym lub osobą, z którą pracownik prowadzi wspólne gospodarstwo domowe.
Jak skonfigurować urlop opiekuńczy w Calamari
Aby skonfigurować urlop opiekuńczy, należy w panelu Konfiguracja → Typ absencji → Dodaj utworzyć nowy typ nieobecności – urlop opiekuńczy.

Następnie w zakładce „Przydzielanie” w polu „Pracownik zdobywa” należy wybrać „Stałą wartość za okres” i wpisać liczbę dni urlopu 5.
Pole „Dostępny dla” umożliwia określenie, którzy pracownicy będą mieli dostęp do tego rodzaju urlopu. Szczegółowe ustawienia urlopu znajdziesz na screenie poniżej.

Urlop z powodu siły wyższej
Urlop z powodu siły wyższej to dodatkowe 2 dni lub 16 godzin nieobecności, która może zostać wykorzystana w przypadku pilnych spraw rodzinnych lub wystąpienia siły wyższej.
Jak skonfigurować urlop z tytuł siły wyższej w Calamari
W przypadku urlopu z powodu siły wyższej należy postępować w ten sam sposób, z tą różnicą, że ze względu na możliwość rozliczania go w dniach i godzinach w zakładce „Ogólne” należy wybrać sposób rozliczania urlopu na „w godzinach”.

W zakładce „Przydzielanie” w polu „Pracownik zdobywa” należy wybrać „stałą wartość za okres” a następnie wpisać liczbę godzin urlopu, czyli 16. Podobnie jak w przypadku pozostałych zmian, możesz określić, którzy pracownicy będą mieli dostęp do tego typu nieobecności.

Urlop rodzicielski i ojcowski
W Calamari urlop rodzicielski nie jest określony – nie ma więc narzuconego limitu tego urlopu. W związku z tym w przypadku zmian w urlopie:
- rodzicielskim – który zostaje wydłużony do odpowiednio 41 lub 43 tygodni urlopu,
- ojcowskim – którego czas wykorzystania zostaje zmniejszony do maksymalnie 12 miesięcy od daty uzyskania uprawnień do jego wykorzystania, nie musisz wprowadzać żadnych zmian w Calamari.
Podsumowanie
Dzięki Calamari dostosowanie firmy do nowych wymogów wprowadzonych przez nowelizację kodeksu pracy jest szybkie, łatwe i wygodne. Jeśli jeszcze nie korzystasz z naszej aplikacji, wypróbuj ją przez 2 tygodnie za darmo już teraz i przekonaj się, jak bardzo ułatwi Twoją codzienną pracę.
-
Relacja z konferencji #IloveHR (29.11.2024, Warszawa) 30 listopada, 2023
-
Okazje dla HR na Black Friday 2023 14 listopada, 2023
-
Odbieranie dni wolnych za święta – wszystko, co musisz wiedzieć 30 października, 2023
-
Jak przeprowadzić w pełni zdigitalizowany onboarding? [podsumowanie wydarzenia] 27 października, 2023
-
Urlop ojcowski – wszystko, co musisz wiedzieć 29 sierpnia, 2023