HR, Zarządzanie

3 trendy w HR, na które warto się przygotować

Jeśli chcesz prowadzić firmę odnoszącą sukcesy w 2019 roku, to według najnowszych badań musisz opracować zwinną, zautomatyzowaną strategię HR opartą na wartościach. Poznaj 3 główne trendy, które ukształtują Twoją pracę jako HR Managera w 2019 roku.

W raporcie "2018 Global Human Capital Trends” Deloitte ogłosił, że firmami przyszłości będą tzw. przedsiębiorstwa społeczne. Co to oznacza? Krótko mówiąc to, że na powodzenie i wartość nowoczesnych firm wpływa nie tylko ich status finansowy, ale również relacje z partnerami biznesowymi i pracownikami oraz wpływ, jaki wywierają na środowisko i społeczności wokół nich. Co to wszystko ma wspólnego z trendami w HR? Wiele! Z badania Deloitte wynika, że dyrektorzy generalni i managerowie na całym świecie będą musieli inwestować w swoich pracowników tak wiele, jak w inne aspekty firmy. Dlatego przyjrzeliśmy się trendom HR na 2019 rok i wybraliśmy najważniejsze kwestie, które warto wziąć pod uwagę przy tworzeniu skutecznej strategii HR na nadchodzące lata.

1. Kultura i wartości firmy liczą się bardziej, niż kiedykolwiek

Dbanie o dobre samopoczucie i warunki pracy osób zatrudnionych jest dzisiaj kluczowe. Utalentowani pracownicy mają coraz więcej możliwości na rynku pracy i dlatego stają się wybredni – mogą przebierać w ofertach i tak naprawdę to oni rozdają karty. Wyspecjalizowani pracownicy zwykle zmieniają pracę na taką, która zapewnia im lepsze środowisko pracy. Liczy się dla nich nie tylko wynagrodzenie i zakres obowiązków, ale także, co ważniejsze, kultura organizacji i wartości, jakie wyznaje dana organizacja. Millenialsi - którzy stanowią aktualnie ogromną część siły roboczej - oceniają potencjalnych pracodawców poprzez ich strategie proekologiczne, podejście do różnorodności, do dbałości o dobre samopoczucie pracowników oraz etykę i higienę w miejscu pracy. Współcześni pracownicy wymagają również przejrzystych zasad, transparentności większości procesów (w tym otwartego dostępu do informacji o wynagrodzeniu) i warunków pracy, a także spersonalizowanych planów dotyczących rozwoju kariery i uzyskiwania premii. Oferowanie zdrowych przekąsek, bezpłatnych zajęć sportowych, elastycznych godzin pracy i możliwości pracy zdalnej stało się obowiązkowym punktem decydującym o przyjęciu oferty pracy, a programy duchowego i psychicznego wsparcia są mile widzianymi dodatkami.

Ale co odpowiada jednym, może się okazać chybionym benefitem dla innych. Kluczem do odpowiedzi na współczesne potrzeby pracowników jest stworzenie elastycznej oferty dostosowanej do potrzeb danej jednostki. Aby zrobić to dobrze, musisz dobrze poznać swoich kandydatów i pracowników, zebrać jak najwięcej informacji na ich temat i stworzyć ofertę pasującą do ich INDYWIDUALNYCH oczekiwań. Dlatego naukowcy badający branżę HR przewidują w najbliższych latach wzrost wykorzystania narzędzi People Analytics (mierzących wydajność pracowników i przewidujących ich zachowania).

2. Technologia zmienia rynek pracy, ale nie w sposób, jakiego się spodziewaliśmy

Tempo rozwoju technologii jest niewiarygodne i radykalnie zmieniło sposób, w jaki menedżerowie HR pracują i zarządzają swoimi zespołami. Z jednej strony sztuczna inteligencja, zautomatyzowane systemy HR i algorytmy bezpośrednio oszczędzają czas rekruterów, ale z drugiej strony - powodują ogromną zmianę w zarządzaniu talentem i pracy wewnątrz organizacji. Kilka lat temu baliśmy się, że roboty zajmą nasze miejsca pracy, a teraz widzimy, że w rzeczywiści sztuczna inteligencja przejęła część obowiązków, ale tych bardziej żmudnych, powtarzających się i czasochłonnych. „Zlecenie” rutynowych zadań algorytmom sprawia, że organizacje będą szukały pracowników z prawdziwie "ludzkimi”, miękkimi umiejętnościami, takimi jak łatwość rozwiązywania problemów, zdolnościami poznawczymi i umiejętnościami społecznymi. Ze strony HR Managera wymaga to przekwalifikowania obecnego zespołu lub zatrudniania osób z innym zestawem umiejętności niż dotąd. W rzeczywistości jednak zmiana technologiczna wywołuje oba powyższe skutki, jeśli chcemy zbudować skuteczny zespół, przynoszący korzyści organizacjom. I tak płynnie przechodzimy do trzeciego trendu.

3. Ciągłe uczenie się zamiast szukania nowych możliwości zatrudnienia

Przedsiębiorstwa XXI wieku muszą być zwinne i skuteczne - także jeśli chodzi o zarządzanie siłą roboczą. Jak wspomnieliśmy wyżej, szybki rozwój technologiczny wywołał zapotrzebowanie na nowe umiejętności pracowników. Umiejętności, których nie mają się od kogo uczyć i muszą je nabyć poprzez osobiste doświadczenia. I ten element to właśnie nowa okazja do budowania lojalności pracowników. To, czego Twoi pracownicy uczą się w Twojej firmie, może być bezużyteczne dla innych pracodawców, co utrudnia Twoim ludziom zmianę pracy. Firmy mogą czerpać korzyści z tego trendu, pozostając elastycznymi i nieustająco rozwijającymi się przedsiębiorstwami, które uczy pracowników umiejętności, których potrzebują na aktualnym rynku pracy. Nadszedł koniec dni, kiedy pracownik zostaje przeszkolony, po czym zmienia pracodawcę, aby uzyskać lepszą pensję. Zamiast szkolić konkretnego pracownika, aby był lepszym i lepszym menedżerem/marketerem/kierownikiem biura, firmy zmieniają swoją strategię w kierunku zachęcania pracowników do zajmowania nowych pozycji w tej samej firmie, podnoszenia ich kwalifikacji, stawiania im nowych wyzwań i realizowania ich ambicji poprzez przyjmowanie nowych ról w organizacji. To gwarantuje stały rozwój pracowników i poszerza ich doświadczenie zawodowe - a to przyciąga kluczowych i utalentowanych pracowników.

Omówiliśmy trzy główne trendy HR, ale czeka nas jeszcze więcej zmian. Naukowcy zwracają uwagę na wzrost wykorzystania inteligentnej technologii rekrutacyjnej, zapotrzebowania na kreatywne budowanie marki pracodawcy, koncentrującej się na wartościach i kulturze firmy, oraz na wzrost wykorzystania potencjału freelancerów. Wszystkie te trendy stanowią ogromne wyzwanie dla menedżerów HR. Dobrą praktyką jest automatyzacja pracy powtarzalnej, na przykład związanej z zarządzaniem urlopami i ewidencją czasu pracy pracowników. W tym pomoże Ci Calamari, dzięki czemu wygospodarujesz wolny czas i przygotujesz się na nowe wyzwania.

Wypróbuj za darmo
14 dni testów za darmo bez zobowiązań
Rejestracja nie udała się :( Proszę spróbować ponownie za kilka minut. W razie problemów prosimy o kontakt mailowy.