Praca zdalna

Nadeszła cyfrowa rewolucja w modelach pracy

W końcu dotarła do nas cyfrowa rewolucja w modelach pracy. W Calamari jesteśmy bardzo podekscytowani narastającą popularnością pracy zdalnej. Poznaj 5 powodów, dla których warto rozważyć zatrudnienie zdalnego zespołu pracowników lub pozwolenie podwładnym na pracę poza biurem.

Jak wspominaliśmy w poprzednim artykule, zgodnie z danymi zaprezentowanymi przez Eurostat popularność pracy zdalnej w Europie zwiększyła się na przestrzeni ostatnich 10 lat o 5%. Sytuacja ma się podobnie również w USA.

W 2016 roku 43% Amerykanów przyznało, że chętnie korzysta z możliwości pracy zdalnej. Jak przewidują badacze, odsetek ten cały czas będzie wzrastał, dlatego już dziś warto zastanowić się nad wprowadzeniem nowoczesnej zdalnej pracy bądź home office do swojej firmy i startupu. Nie ma czemu się dziwić, w końcu praca mobilna pozwala spędzać więcej czasu z rodziną i na spełnianiu marzeń, a właśnie tego w życiu pragnie współczesny człowiek.

Cyfrowa rewolucja w modelach pracy. Praca zdalna w systemie HR Calamari Designed by Freepik

Rewolucja w tradycyjnym modelu pracy

Jesteśmy świadkami dynamicznych zmian zachodzących w modelach pracy. Wchodzące na rynek pokolenie Y – inaczej nazywane Millenialsami – sprawia, że zmiany postępują jeszcze szybciej. Coraz więcej pracowników preferuję pracę w domu ponad tę stacjonarną w sztywnych godzinach od 9.00 do 17.00. Mimo że rewolucje nie zawsze niosą ze sobą pozytywne skutki - w tym wypadku mamy pewność, że jest to dobra zmiana.

Oto 5 powodów, dla których organizacje powinny poważnie rozważyć zatrudnienie ludzi do pracy online przez internet.

1. Czasy się zmieniają – na Twoją korzyść

Niezależnie od tego, czy Ci się to podoba – telepraca staje się popularna i będzie cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem pracowników. Mentalność pokolenia Y odgrywa w tym procesie wielką rolę – nie tylko dyktuje nowe modele pracy, ale sprzyja też rozwojowi rynku IT. Pojawia się coraz więcej witryn internetowych ukierunkowanych na pomoc w poszukiwaniu pracy przez internet za konkurencyjną cenę (np. Upwork).

Powstaje coraz więcej narzędzi online ułatwiających menedżerom zdalne zarządzanie swoimi zespołami i zatrudnianie pracowników na odległość. Pośród najpopularniejszych z nich znajdą się: Asana, Slack i Basecamp, jak również programy do monitorowania obecności i rejestrowania czasu pracy pracowników, takie jak Calamari. Ich oferta na rynku stale rośnie, co dowodzi, że zapotrzebowanie na nie wciąż się zwiększa. Jeśli szukasz najlepszych aplikacji do zarządzania pracą zdalnych zespołów, sprawdź nasz artykuł poświęcony temu tematowi.

2. Zatrudniaj najlepszych pracowników na świecie – nie tylko w swojej okolicy

Jeśli zarządzanie zdalnymi pracownikami nie jest dla Ciebie problemem, zwiększasz szansę na zatrudnienie najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach. Załóżmy, że szukasz grafika i masz budżet, który pozwoli na zatrudnienie najlepszego z nich.

Wolisz podjąć współpracę z najlepszym pracownikiem w swoim mieście czy z jednym z najlepszych na świecie? Odpowiedź jest oczywista! Gdy lokalizacja nie ma znaczenia, okazuje się, jak wielu doskonałych pracowników możesz pozyskać.

3. Będziesz najlepszym szefem dla Millenialsów

Millenialsi to specyficzna grupa pracowników, która ceni sobie wolność, balans pomiędzy pracą i życiem prywatnym oraz możliwość pracy zdalnej znacznie bardziej niż poprzednie pokolenia. Telepraca staje się więc dla nich ważnym argumentem wpływającym na decyzję o przyjęciu bądź odrzuceniu oferty pracy.

Twoja przewaga konkurencyjna na rynku rekrutacyjnym? Praca mobilna! Młode, utalentowane osoby chętniej zainteresują się Twoją ofertą nawet za niższą pensję niż oferuje konkurencja, jeśli w zamian otrzymają coś, co jest dla nich niezwykle ważne – elastyczność i swobodę w pracy.

Na razie telepraca wciąż jest tylko rosnącym trendem wychodzącym poza standard. Masz więc doskonałą okazję, by dzięki wprowadzeniu jej do swojej firmy bądź startupu podnieść szanse na zatrudnienie najlepszych zdalnych pracowników już teraz!

4. Pracownicy zdalni są bardziej wydajni i zadowoleni

Jak pokazują ostatnie badania, pracownicy, którzy pracują zdalnie przez 60-80% swojego czasu pracy, są bardziej zaangażowani i wydajniejsi. Czują się wdzięczni za możliwość pracy poza biurem. Praca mobilna wymaga od pracowników większej samoorganizacji – dzięki temu zespoły zdalne są bardziej zdyscyplinowane i osiągają znacznie lepsze wyniki, co podnosi wydajność firmy.

5. Praca zdalna to oszczędność pieniędzy!

Nie jest żadną tajemnicą, że zatrudnienie pracowników zdalnych pomoże Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy. Fundusze, które normalnie trzeba wydać na wynajęcie biura, zadbanie o kawę, herbatę, napoje i artykuły biurowe oraz higieniczne dla pracowników, możesz przeznaczyć na rozwój podwładnych, zakup nowego sprzętu czy organizację spotkań integracyjnych w atrakcyjnych lokalizacjach.

A co z wadami?

Mimo że praca zdalna ma mnóstwo zalet, nie jest wolna od wad. Brak bezpośredniego kontaktu z menedżerem i współpracownikami utrudnia budowanie relacji w zespole, interakcje międzyludzkie i prostą komunikację. Są to elementy istotne w naszym życiu, na szczęście dzięki bogatej ofercie programów do pracy zdalnej, kontrolowania czasu pracy i ewidencji urlopów daje się rozwiązać te problemy na tyle dobrze, by praca na odległość nie przeszkadzała – a w wielu przypadkach nawet poprawiała – działanie firm i startupów.

Niezależnie od tego, czy zarządzasz zespołem zdalnym czy stacjonarnym, zadbanie o odpowiednie narzędzia do pracy online przyspieszą wiele procesów w Twojej organizacji oraz przyniosą mnóstwo innych korzyści.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pracy zdalnej? Śledź naszego bloga i zawsze bądź na bieżąco!

Najnowsze Artykuły

Już od 2018 roku polskie prawo pozwala na prowadzenie elektronicznej dokumentacji pracowniczej. Sprawdź, jakie są jej zalety i w jaki sposób dokumentacja pracownicza online w Calamari pomoże usprawnić codzienne zarządzanie HR w Twojej organizacji.

Czytaj dalej

Bądź gotów! Sezon świąteczny coraz bliżej, dlatego postanowiliśmy zżerać najlepsze oferty na Black Friday z kategorii HR Tech, aby pomóc Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu i oszczędzić pieniądze 💸

Czytaj dalej

Zobacz wszystkie artykuły

Wypróbuj za darmo
14 dni testów za darmo bez zobowiązań
Rejestracja nie udała się :( Proszę spróbować ponownie za kilka minut. W razie problemów prosimy o kontakt mailowy.