Praca zdalna

Nadeszła cyfrowa rewolucja w modelach pracy

Cyfrowa rewolucja w modelach pracy nadeszła. Poznaj 5 powodów, dla których powinieneś rozważyć zatrudnienie zespołu zdalnego lub pozwolenie swoim pracownikom na pracę poza biurem.

Jesteśmy świadkami rewolucji w tradycyjnym, stacjonarnym modelu pracy. Coraz większa liczba pracowników preferuje pracę zdalną w miejsce pracy stacjonarnej od 9:00 do 17:00. Rewolucje bywają destrukcyjne lub budujące, a ta wydaje się być pozytywna. Oto 5 powodów, dla których warto rozważyć zatrudnienie zespołu zdalnego lub umożliwienie bieżącym pracownikom pracowania od czas do czasu poza biurem.

W 2016 roku 43% Amerykanów przyznało, że od czasu do czasu korzystają z możliwości pracy zdalnej. Odsetek ten wzrósł z biegiem lat i staje się coraz popularniejszym trendem, nie tylko w USA, ale na całym świecie. Nic dziwnego, że pracownicy faworyzują tę opcję. Praca zdalna pozwala im rezerwować tanie loty, spędzać więcej czasu z rodziną, podróżować częściej lub spełniać swoje marzenia. Technologia jest po ich stronie - dzięki niej mogą pracować w pełni produktywnie, fizycznie pozostając poza miejscem zatrudnienia. I niech będzie! Oto 5 powodów, dla których nie powinieneś obawiać się zatrudniania zespołu zdalnego lub dawania swoim pracownikom prawa do pracy z dowolnego miejsca na świecie.

Designed by Freepik

1. Czasy się zmieniają, ale na Twoją korzyść

Niezależnie od tego, czy Ci się to podoba, czy nie, wspomniana powyżej tendencja wzrośnie w nadchodzących latach. Mentalność młodych ludzi odgrywa tutaj nie tylko ogromną rolę, ale także sprzyja rozwojowi rynku IT. Pojawia się coraz więcej witryn internetowych, które pomagają pracownikom znaleźć pracę zdalną i oferują konkurencyjne wynagrodzenie (jak np. Upwork). Tworzy się też coraz więcej narzędzi online ułatwiających managerom zdalne zarządzanie swoim zespołem lub zatrudnianie zdalnych pracowników. Rzućmy okiem na wszystkie internetowe systemy do zarządzania zadaniami, jak Asana czy Basecamp, lub narzędzia do HR i monitorowania obecności, takie jak Calamari. Tego rodzaju narzędzia wyrastają jak grzyby po deszczu, co dowodzi, że istnieje na nie zapotrzebowanie. Nasz następny post na blogu będzie poświęcony w całości narzędziom internetowym służącym do zdalnego zarządzania pracą - obserwujcie nas! :)

2. Zatrudniasz najlepszych, a nie najlepszych dostępnych w Twoim rejonie

Jeśli nie boisz się zarządzać zdalnymi pracownikami, zwiększasz szanse na zatrudnienie najbardziej utalentowanych specjalistów. Załóżmy, że szukasz grafika i masz budżet na wynajęcie najlepszego z najlepszych. Czy wolisz wynająć najlepszego dostępnego w swoim mieście, czy jednego z najlepszych na świecie? Kiedy lokalizacja nie gra roli, nagle pojawia się wielu więcej pracowników do Twojej dyspozycji.

3. Będziesz doskonałym szefem dla millenialsów

Millennialsi doceniają pracę zdalną bardziej niż jakiekolwiek poprzednie pokolenie. Możliwość pracy zdalnej często ma duży wpływ na ich decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu oferty pracy. Oto Twoja przewaga konkurencyjna na rynku rekrutacyjnym. Młode, utalentowane osoby chętniej wybiorą Twoją ofertę, nawet jeśli zapłacisz im nieco mniej niż konkurencja. Wykorzystaj tę szansę: na razie praca zdalna to tylko rosnący trend, a nie standard. To szansa, aby zatrudnić najlepszych, najbardziej lojalnych pracowników JUŻ TERAZ.

4. Pracownicy zdalni są bardziej wydajni i bardziej zadowoleni

Jak wynika z ostatnich badań, pracownicy, którzy zdalnie spędzają 60-80% swojego czasu pracy, są bardziej zaangażowani i wydajni. Pracownicy zdalni czują się wdzięczni, że ich manager pozwala im wykonywać swoje zadania skądkolwiek chcą. Praca zdalna wymaga również większej samoorganizacji i pozwala pracownikowi skupić się wyłącznie na pracy, co skutkuje wyższą wydajnością. Zaskoczony? Spróbuj :)

5. Praca zdalna to oszczędność pieniędzy!

Powiedzmy to wprost: zatrudnianie osób zdalnych to dla Ciebie oszczędność pieniędzy. Zaoszczędzisz fundusze normalnie wydawane na wynajęcie dużego biura, a także na kawę, herbatę, sok i wszystkie artykuły biurowe, które zwykle kupujesz, aby stworzyć dobrą przestrzeń do pracy dla swoich pracowników. Spójrz na swój arkusz kalkulacyjny z budżetem i oblicz koszty kawy, parkingów, prądu, świetnego łącza internetowego, drukarki itp. A teraz... usuń je! Właśnie tyle zaoszczędzisz zatrudniając zdalnych pracowników.

A co z wadami?

Mimo, że praca zdalna ma wiele zalet, ma również pewne wady. Budowanie zespołu, bezpośrednia komunikacja, interakcje międzyludzkie - te elementy są naprawdę ważne w naszym życiu i naszej pracy. To co my chcemy podkreślić, to fakt, że nie należy obawiać się zatrudniania kilku zdalnych freelancerów lub pozwalania pracownikom długoterminowym na pracę poza biurem od czasu do czasu. Pracownicy doceniają tę opcję, a Ty jako manager dysponujesz wieloma nowymi i niezawodnymi narzędziami, które pozwalają skutecznie zarządzać zespołem. Niezależnie od tego, czy pracownicy działają na miejscu w biurze, czy poza nim - technologia ułatwia Ci dostosowanie się do sytuacji.

... więcej o zdalnym zarządzaniu pracą w naszym kolejnym poście na blogu - śledź nas! :)

Wypróbuj za darmo
14 dni testów za darmo bez zobowiązań
Rejestracja nie udała się :( Proszę spróbować ponownie za kilka minut. W razie problemów prosimy o kontakt mailowy.