Automatyzacja procesów w Microsoft Teams
Automatyzuj zadania i zwiększaj efektywność w Microsoft Teams dzięki automatyzacji procesów i Power Automate.
Każda z osób zatrudnianych w firmie na podstawie umowy o pracę musi przejść obowiązkowe badania medycyny pracy. Sprawdź, jak poprawnie wystawić skierowanie na badania pracownicze i pobierz darmowy wzór formularza od Calamari.
Badania medycyny pracy mają za zadanie zapewnić pracodawcę, że pracownik jest w odpowiedniej kondycji fizycznej umożliwiającej wykonywanie pracy na stanowisku, na którym został zatrudniony i nie ma przeciwwskazań, które mu to uniemożliwiają.
Badania lekarskie pracowników należy przeprowadzać w różnym zakresie i częstotliwości w zależności od rodzaju wykonywanej pracy oraz zdrowia pracownika. Wszystkie skierowania i orzeczenia lekarskie pracownika powinny zostać dołączone do dokumentacji pracowniczej zatrudnionych.
Skierowanie na badania medycyny pracy jest dokumentem wystawianym przez pracodawcę nowemu pracownikowi, nim rozpocznie pracę na danym stanowisku. Przeprowadzenie badania jest niezbędna dla ochrony życia i zdrowia pracownika.
Do badań medycyny pracy zaliczają się badania wstępne, okresowe oraz kontrolne.
Badania wstępne przechodzą wszyscy pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę nim rozpoczną wykonywanie obowiązków na nowym stanowisku. Jeśli w wyniku badań lekarz orzecze, że nie ma przeciwwskazań do wykonywania pracy, zatrudniona osoba może wykonywać swoje obowiązki. Czasami jednak w badaniu lekarz stwierdza istnienie pewnych przeciwwskazań, jeśli jednak do zapewnienia bezpieczeństwa w pracy wystarczy przystosować stanowisko, pracownik może wykonywać obowiązki pod warunkiem, że pracodawca dopełnił obowiązku przystosowania miejsca pracy.
Badania okresowe przechodzą wszyscy pracownicy w odstępach czasowych ustalonych przez lekarza medycyny pracy w zależności od stanu zdrowia pracownika oraz charakterystyki jego pracy.
Badaniom kontrolnym muszą poddać się pracownicy, którzy w wyniku choroby byli niezdolni do pracy przez ponad 30 dni, by ustalić, czy jest już w stanie wrócić do wykonywania obowiązków na dotychczasowym stanowisku. Badaniom tym są również poddawani pracownicy mający do czynienia z substancjami rakotwórczymi i pyłami zwłókniającymi po zaprzestaniu pracy w takich warunkach lub po rozwiązaniu stosunku pracy, jeśli pracownik zgłosi wniosek o objęcie go takimi badaniami.
Skierowanie na badania pracownicze pracodawca wystawia w dwóch egzemplarzach. Jeden z nich trafia do lekarza medycyny pracy, a drugi do pracownika. Pracodawca dołącza kopię skierowania na badanie wraz z orzeczeniem lekarskim do akt pracowniczych.
Pierwszą rzeczą przy wypełnianiu skierowania na badania lekarskie jest wskazanie, na jaki rodzaj badań kierowany jest pracownik.
Następnie należy zamieścić dane osobowe pracownika:
W części, która dotyczy określenia stanowiska pracownika, należy wymienić rodzaje wykonywanych prac, czynności, sposób i czas ich wykonywania wraz z orientacyjną liczbą godzin dziennie, miesięcznie lub rocznie.
W skierowaniu na badania trzeba również zawrzeć opis warunków pracy uwzględniający informacje o czynnikach niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych wynikających ze sposobu wykonywania pracy.
Po odbyciu badań lekarskich, pracownik otrzyma zaświadczenie lekarskie, które stwierdza brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku albo stwierdzi, że takowe przeciwwskazania w zakresie stanowiska istnieją.
Lekarz przeprowadzający badanie wydaje dwa egzemplarze orzeczenia – jedno na pracownika i jedno dla pracodawcy. Pracodawca ma obowiązek przechowywania orzeczenia w aktach osobowych pracownika.
Badania sanitarno-epidemiologiczne służą do potwierdzenia lub wykluczenia przeciwwskazań do pracy z żywnością oraz w innych przypadkach, w których bycie nosicielem choroby zakaźnej mogłoby spowodować zarażenia innych pracowników lub klientów.
Pracodawca ma obowiązek wysłania pracownika na takie badania, jednak w ich wyniku pracownik nie musi otrzymać książeczki sanepidu. Do umożliwienia pracownikowi wykonywania obowiązków wystarczy przedstawienie orzeczenia i zdolności lub niezdolności wykonywania obowiązków pracowniczych.
Istnieje kilka sytuacji, które zwalniają pracodawcę z obowiązku wysłania pracownika na badania lekarskie. Zostały wskazane w art. 229 ust. 11 Kodeksu pracy.
Badaniom wstępnym nie podlegają osoby, które:
Badania medycyny pracy są niezbędne do zapewnienia pracownikowi bezpieczeństwa na stanowisku pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest upewnienie się, że pracownik posiada aktualne orzeczenie lekarskie, które pozwala mu na bezpieczne wykonywanie swojej pracy. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku, pracodawcę czekają wysokie kary.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prowadzenia dokumentacji pracowniczej, obserwuj naszego bloga HR, a jeśli chcesz przetestować nowy moduł Calamari – Dokumentu pracownicze, [skontaktuj się z nami(https://calamari.pl/kontakt).
Automatyzuj zadania i zwiększaj efektywność w Microsoft Teams dzięki automatyzacji procesów i Power Automate.
Instrukcja obsługi siebie to niesamowicie przydatn narzędzie. Dzięki niemu Twoi współpracownicy mogą szybciej Cię poznać. Work with Me poprawia komunikację w zespołach i pomaga uniknąć nieporozumień.
Czy posiadasz instrukcję obsługi... siebie? Wierzymy, że w idei Work with Me – przestrzeni, w ramach której pracownicy mogą zrozumieć, jak ze sobą współpracować – drzemie ogromny potencjał.
Otrzymuj regularne informacje i upraszczaj HR razem z nami