HR

5 wskazówek, jak skutecznie zachęcić pracowników do gier integracyjnych

Team building to ważna część dbania o dobrą atmosferę w firmie. Jak pokazują badania, organizacje, które regularnie odbywają spotkania team buildingowe, odnotowują wzrost produktywności wśród pracowników. Jednak nie wszyscy podwładni chcą brać udział w tego typu zajęciach.

Dowiedz się, dlaczego gry i zabawy integracyjne są ważne i znajdź sposób, jak zachęcić pracowników do brania w nich udziału. Sprawdź, jak wiele może zyskać Twoja firma lub startup dzięki dobrej komunikacji pomiędzy współpracownikami.

Gry na team building. Gry integracyjne dla dorosłych pracowników zdalnych i stacjonarnych

W poprzednim artykule przedstawiliśmy 19 gier i zabaw integracyjnych dla pracowników zdalnych, dzięki którym Twoi podwładni mogą pozostać w kontakcie ze współpracownikami i lepiej się poznać. Tym razem wyjaśnimy, dlaczego branie udziału w takich grach jest ważne i przedstawimy 5 przydatnych wskazówek, które pomogą Ci zmotywować pracowników do brania udziału w zajęciach integracyjnych.

Dlaczego warto dbać o dobre samopoczucie pracowników poprzez gry i zabawy integracyjne?

Zgodnie z badaniami opublikowanymi na łamach Social Science Research Network – szczęśliwy pracownik to produktywny pracownik. Wysoki poziom zadowolenia i możliwość odpowiedniego wypoczęcia podnosi morale i pozwala lepiej zaangażować się w projekty. Czując się dobrze w miejscu pracy, podwładni chętniej skupiają się na obowiązkach, zwiększa się ich zaufanie wobec pracodawcy i w efekcie pracują lepiej, mimo że niekoniecznie dłużej. Podobnie ma się sytuacja w przypadku pracowników mobilnych.

Organizowanie gier i zabaw integracyjnych dla pracowników zdalnych jest ważne. Nawet pracując w biurze pośród ludzi, niektóre osoby mogą czuć się wyobcowane. Pandemia koronawirusa spowodowała masowe przejście na pracę zdalną wśród pracowników na całym świecie. Taka nagła zmiana w trudnych okolicznościach podnosi poziom stresu, a ograniczony kontakt z ludźmi sprawia, że pracownicy czują się jeszcze bardziej wyobcowani, samotni i może doskwierać im brak zaangażowania i produktywności.

Dzięki wideokonferencjom integracyjnym mają okazję spędzić czas z kolegami z pracy oraz poczuć się częścią firmy. Zaangażowani pracownicy to zadowoleni pracownicy – kwadrans w 40 godzinnym tygodniu pracy to niewielka cena za ich szczęście i efektywność!

5 wskazówek, jak skutecznie zachęcić pracowników do gier integracyjnych

Wybór odpowiedniej zabawy integracyjnej dla pracowników zdalnych to tylko część sukcesu. By taka gra odniosła zamierzony skutek, pracownicy muszą brać w niej czynny udział i robić to z pozytywnym nastawieniem. W przeciwnym wypadku team building nie przyniesie skutków, ponieważ ludzie nie będą chcieli bądź nie poczują sprzyjającej atmosfery, by otwierać się przed innymi.

Jak więc zmotywować pracowników do uczestnictwa, by gry i zabawy integracyjne były skuteczne?

1. Uwzględnij introwertyków

W warunkach biurowych łatwo przeoczyć pracowników, którzy tylko pozornie biorą udział w grach integracyjnych, w rzeczywistości uciekając myślami do swoich zajęć. Kiedy jednak przychodzi do organizowania spotkań team buildingowych online, podwładnym jeszcze łatwiej jest pozorować partycypację.

Jak więc upewnić się, że ludzie faktycznie biorą udział w zabawach integracyjnych? Zacznij spotkanie od zadawania prostych, szybkich pytań, wywołując do odpowiedzi wszystkich uczestników po kolei. W przypadku większych zespołów warto podzielić uczestników na mniejsze grupy – zabawy będą przebiegały szybciej, a nieśmiałym pracownikom będzie łatwiej otworzyć się przed mniejszą liczbą osób.

2. Przestrzegaj zasady 2.5x

Zasada 2.5x mówi o tym, że po daniu od siebie 2.5 jednostki czegoś, co chcemy przekazać, przyjdzie nam zapłacić czymś dla naszych odbiorców. Sprawia to, że będa lepiej zaangażowani i skupieni na tym, co się im przedstawia.

Opracowując spotkanie teambuildingowe online lub w biurze, warto skorzystać z tej zasady. Jeśli przeznaczysz 5 pierwszych minut spotkania na przeprowadzenie zabawy integracyjnej, część dotycząca dyskusji na tematy związane z projektami powinien wynosić 12.5 minuty (5 x 2.5 minuty).

3. Zaimplementuj grę integracyjną jako stały element każdej wideokonferencji

Gry i zabawy integracyjne dla dorosłych pomagają pracownikom lepiej się poznać i szybciej oswoić ze środowiskiem pracy, by poczuć się w nim pewnie. Jednak żeby takie działania były skuteczne, trzeba przeprowadzać je regularnie. Jednorazowe czy coroczne spotkanie integracyjne nie poprawi znacząco atmosfery w Twojej organizacji. Nie każda firma lub startup może sobie jednak pozwolić na częste organizowanie spotkań na team building, dlatego dobrze jest znaleźć sposób, by przy niewielkim nakładzie czasu zadbać o morale zespołu.

Wprowadź zabawę bądź grę integracyjną jako stały element na początku bądź końcu spotkań zespołu. W ten sposób, szczególnie w przypadku zespołów zdalnych, pracownicy będą mieli okazję lepiej się poznawać i zrelaksować nawet kilka razy w tygodniu. Dzięki temu stale będą dowiadywać się o sobie czegoś nowego, a wideokonferencje – nawet te stresujące – będą przerażały mniej, gdy atmosferę od wstępu rozluźni kilka żartów i ciekawostek z życia współpracowników.

4. Wysyłaj paczki

Wszyscy lubią dostawać prezenty – one sprawiają, że czujemy się nagradzani, akceptowali i wartościowi. Firmy i startupy doskonale o tym wiedzą, dlatego często zapewniają pracownikom koszulki, kubki i inne gadżety z logiem organizacji. W przypadku pracowników zdalnych również warto o to zadbać.

Ze względu na ograniczony kontakt z firmową społecznością, telepracownicy czują się bardziej wyobcowani. Wysłanie im paczki z gadżetami raz na jakiś czas sprawi, że poczują się jako część pracowniczej grupy, co wpłynie pozytywnie na ich nastrój i odczucia względem pracodawcy. Pracownikom stacjonarnym również warto od czasu do czasu sprezentować coś drobnego. To niewielki koszt, który wywoła uśmiech na twarzach podwładnych i poprawi im nastrój.

5. Szukaj okazji do zorganizowania spotkań na żywo

Nawet jeśli wszyscy w Twojej organizacji pracują zdalnie, warto postarać się o to, by od czasu do czasu spotkać się twarzą w twarz. Takie spotkania pozwalają nie tylko lepiej się poznać, ale również zrozumieć, ponieważ mowa ciała ma ogromne znaczenie w prawidłowym interpretowaniu niejednoznacznych komunikatów.

Znając mowę ciała innych pracowników, w niejasnych sytuacjach łatwiej domyślić się, o co chodziło naprawdę, można lepiej przewidzieć reakcję danej osoby na różne wiadomości i polecenia. Skutkuje to szybszą i skuteczniejszą komunikacją również po takich spotkaniach team buildingowych, gdy ludzie wracają do pracy na odległość i ponownie mają ze sobą kontakt. Dlatego jeśli w Twojej organizacji spotkania integracyjne na żywo organizuje się rzadko, warto pomyśleć nad daniem pracownikom okazji, by mogli spędzić ze sobą więcej czasu.

Podsumowanie

Gry i zabawy integracyjne to dobry sposób na zapoznanie pracowników, zacieśnienie więzi pomiędzy nimi i danie im okazji do tego, by lepiej funkcjonować jako jeden sprawny zespół. Team building wpływa nie tylko na samopoczucie podwładnych, ale również na ich produktywność i ogólne wyniki firmy lub startupu. Żeby integracja pracowników odniosła pożądany skutek, należy uwzględnić w niej wszystkich pracowników – wtedy podniesiesz morale całej organizacji i odniesiesz najlepsze efekty.

A jak Ty motywujesz swoich pracowników do brania udziału w aktywnościach integracyjnych? Podziel się z nami swoimi pomysłami! Jesteśmy ciekawi Twoich sposobów.

Najnowsze Artykuły

W kolejnej części HRosów mamy przyjemność porozmawiać z Patrycją – przedstawicielką firmy Pracownia Gier Szkoleniowych, która na co dzień odpowiada za marketing i komunikację. Zgodziła się opowiedzieć nam nieco więcej na temat rozwiązywania problemów firm dzięki autorskim grom.

Czytaj dalej

Pandemia koronawirusa już od roku zmienia świat. Wirus i związane z nim zmiany dotyczące zarówno życia codziennego jak i zawodowego dotknęły wszystkich ludzi i znacząco wpłynęły na to, jak przedstawia się obecna sytuacja na rynku pracy.

Czytaj dalej

Zobacz wszystkie artykuły

Wypróbuj za darmo
14 dni testów za darmo bez zobowiązań
Rejestracja nie udała się :( Proszę spróbować ponownie za kilka minut. W razie problemów prosimy o kontakt mailowy.