9 funkcji Kalendarza Google, które usprawnią pracę zespołową i planowanie firmowych projektów
Udostępnianie kalendarza innym osobom z organizacji, wyszukiwanie dogodnego dla wszystkich terminu spotkania czy wygodne rezerwowanie sal konferencyjnych.
W sierpniu 2019 roku weszła w życie ulga podatkowa do 26 roku życia na podatek dochodowy. Ze zwolnienia z podatku mogą skorzystać pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę lub umowę zlecenie. Zmiana ta ma na celu wsparcie młodych osób wchodzących na rynek pracy, którym PIT zerowy pozwoli otrzymać wyższe wynagrodzenie. Co należy wiedzieć o PIT-0, zatrudniając pracowników do 26 roku życia?
Ulga podatkowa dla młodych weszła w życie z początkiem sierpnia 2019 i sprawiła, że młodzi pracownicy na podstawie umowy zlecenie, umowy o pracę i umowy o pracę nakładczą są zwolnieni z podatku dochodowego od osób fizycznych do kwoty 85 528 zł brutto rocznie. W praktyce oznacza to, że zwolnione z podatku są osoby do 26 roku życia, których miesięczny przychód brutto nie przekracza 7127,33 PLN!
Zwolnienie z podatku obejmuje przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia.
Z uwagi na fakt, że ulga podatkowa PIT-0 została uchwalona po połowie roku, limit przychodu zwolnionego od podatku w 2019 roku wynosiłą 35 636,67 PLN. Zarobki wypłacane do sierpnia tego roku były objęte podatkiem dochodowym i w tej kwestii nic się nie zmieniło. Ulga zaczęła obowiązywać dopiero od zarobków wypłacanych w sierpniu.
Pracownicy mają aktualnie dwie opcje skorzystania z ulgi. Mogą złożyć wniosek, na mocy którego pracodawca zaprzestanie pobierania zaliczki na podatek dochodowy już od sierpnia. Jeśli tego nie zrobią, otrzymają zwrot nadpłaconych zaliczek dopiero w rocznym zeznaniu podatkowym za 2019.
Od pracownika zależy, którą wybierze opcję. Biorąc jednak pod uwagę głośną kampanię informacyjną na temat PIT-0 i wysoką świadomość pracowników, większość z nich wniosek złożyła już w sierpniu.
Zobacz, jak wygląda przykładowy wniosek PIT-0 dla młodych
Od 2020 roku wnioski o zerowy PIT nie będą już wymagane, zaś zaliczki na podatek nie będa naliczane od początku roku aż do momentu osiągnięcia przez pracownika przychodu na poziomie 85 528 PLN łącznie. Tutaj jednak pracownikowi przysługuje prawo do zawnioskowania o pobieranie zaliczki na podatek dochodowy.
Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy pracownik jest zatrudniony na np. na umowę zlecenie w kilku miejscach. Jeżeli żaden z jego pracodawców nie będzie odprowadzał składek na podatek dochodowy, a roczne zarobki przekroczą kwotę wolną od podatku, po otrzymaniu zeznania rocznego pracownik zostanie wezwany do opłaty podatku.
Podatek zerowy PIT dla młodych sprzyja pracownikom, jednak generuje również dodatkowe koszty dla pracodawców. Od sierpnia 2019 muszą oni bowiem kontrolować nową kwotę wolną od podatku (różną w 2019 i 2020 roku) oraz daty urodzenia pracowników przed 26 rokiem życia, bo tylko od tych dwóch czynników zależy ich wynagrodzenie i poprawna wysokość zaliczki na podatek dochodowy.
Zerowy PIT wszedł w życie szybko i stał się kolejnym dowodem na to, że w codziennej pracy menedżera HR warto używać systemów online do zarządzania kadrami. Dzięki nim zmiany w naliczaniu podatków nie będą stanowiły problemu i zawsze będzie można wygodnie zaktualizować system zgodnie z nowymi regulacjami rynkowymi.
Sprawdź, w jaki sposób Calamari pomoże Ci przechowywać daty urodzin oraz przypisywać pracowników do odpowiednich rodzajów umów. A jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat zarządzania danymi pracowników w ewidencji czasu pracy Calamari - napisz do nas!
Otrzymuj regularne informacje i upraszczaj HR razem z nami