Zarządzanie, Zarządzanie nieobecnościami

Nieograniczona polityka urlopowa: 5 wskazówek dla managerów

Niedawno opublikowaliśmy post o zaletach i wadach polityki nieograniczonego urlopu, a wszystko to oparte na doświadczeniach naszych klientów. Teraz oddajemy im głos, aby przedstawić Wam 5 wskazówek dotyczących udanego wdrożenia polityki urlopowe - nolimit w Twojej firmie.

Wskazówka 1: Świeć przykładem

Wszyscy jesteśmy ludźmi i wszyscy potrzebujemy czasu wolnego. Praca zawsze będzie na nas czekać. Ważne jest, abyś zachęcał swoich pracowników do przerwy w pracy i jako manager pomógł Twojemu zespołowi w wykorzystaniu czasu wolnego. Zasady bez realnego przykładu są po prostu kartką papieru.

Wskazówka 2: Przygotuj się na pytania

Designed by Freepik

Nieograniczona polityka urlopowa jest wciąż czymś nowym - pracownicy będą mieli do Ciebie wiele pytań, na przykład:

  • czy naprawdę mogą brać "nieograniczony urlop", czy pojawią się pewne warunki
  • jak sprawa będzie wyglądać w przypadku dłuższych nieobecności? Lub krótkotrwałej niedyspozycji?
  • czy nadal będziesz monitorował wolne godziny - i w jaki sposób?
  • jak to będzie działać wobec pracowników rozliczanych z godzin pracy, a jak w przypadku tych etatowych?
  • czy przygotowaliście managerów na to, by rozliczali pracę za efekt, a nie godziny spędzone nad projektem?

Pojawią się pytania i wątpliwości, a najlepszym sposobem na zaoszczędzenie czasu jest przygotowanie wcześniej przejrzystego FAQ.

Wskazówka 3: Urlop to urlop

Powiedz to głośno i wyraźnie: nielimitowane wakacje to nadal wakacje. Nie wprowadzasz tych zasad po to, by zmaksymalizować czas pracy zdalnej, ale by pozwolić swoim pracownikom odpocząć lub spędzić czas z rodziną. Nielimitowany urlop to sposób budowania zaufania między managerem i pracownikiem oraz okazja do pozycjonowania Twojej firmy jako jednego z najbardziej pożądanych miejsc do pracy. Upewnij się, że osoby wyjeżdżające na wakacje naprawdę wyjeżdżają na wakacje. W przeciwnym razie cała polityka nieograniczonego urlopu w Twojej firmie będzie postrzegana jako fałszywa.

Wskazówka 4: Przygotuj się na wielką zmianę

Nieograniczony urlop zmienia się wiele w życiu managera. Godziny pracy nie będą już podstawową miarą efektywności pracownika. Musisz skupić się na wydajności i zaangażowaniu, aby ocenić pracę swojego podwładnego. To wymaga nowych standardów oceny pracy. Czy Twój najlepszy pracownik może wykorzystać więcej dni urlopu niż ten słabszy? A może powinieneś zatrudniać tylko najlepszych i najbardziej wydajnych specjalistów i odrzucić resztę? Te pytania nie są łatwe, a na pewno się pojawią.

Wskazówka 5: Upewnij się, że to dobry moment

Nieograniczony urlop nie sprawdzi się we wszystkich firmach. Zanim zdecydujesz się na krok w kierunku polityki urlopowe bez limitu upewnij się, że kultura Twojej firmy istnieje i opiera się na zaufaniu między managerami i pracownikami. Nielimitowane wakacje wymagają od menedżera bardzo wiele - trzeba być prawdziwym liderem, aby zbudować ufający mu zespół. Jeśli nie ufasz swoim ludziom całkowicie (i to działa w obie strony), powinieneś najpierw skupić się na relacjach.

Wypróbuj za darmo
14 dni testów za darmo bez zobowiązań
Rejestracja nie udała się :( Proszę spróbować ponownie za kilka minut. W razie problemów prosimy o kontakt mailowy.