Zarządzanie, Zarządzanie nieobecnościami

Urlop bez limitu - czy powinniśmy podążać za trendem uważanym za przyszłość w zarządzaniu czasem pracy?

Nieograniczona polityka urlopowa staje się bardzo popularna w USA. Firmy o światowej renomie, takie jak Netflix czy Kickstarter, wprowadziły tę politykę do swoich struktur, ciesząc się pozytywnym przyjęciem przez pracowników. W jaki sposób ta polityka działa i czy rzeczywiście ma pozytywny wpływ na pracę zespołu? Zapytaliśmy klientów Calamari o ich doświadczenia z PTO. Oto, czego się nauczyli!

Wśród klientów Calamari mamy prawdziwych pionierów HR. Prowadzą firmy na całym świecie, a trendy szybko stają się dla nich rzeczywistością. Niektórzy z naszych klientów wprowadzili nielimitowaną politykę wakacyjną kilka miesięcy temu, niektórzy z nich już lata temu (zanim zyskały taką popularność). Czytając o doświadczeniach gigantów takich jak Netflix czy Kickstarter byliśmy naprawdę ciekawi tego, jak tego rodzaju polityka działa w nieco mniejszych, dobrze prosperujących i odnoszących sukcesy firmach. Oto, co klienci Calamari mają do powiedzenia!

Designed by Freepik

Na czym właściwie polega urlop bez limitu?

Po pierwsze, nielimitowane wakacje są dosłownie wakacjami (urlopem) - w każdym przypadku rozumie się je jako płatny czas wolny. Pracownicy mogą wziąć tyle czasu wolnego, ile potrzebują, o ile pozostają produktywni. Brzmi jak marzenie, ale obostrzona pewnymi warunkami. Jeden z naszych klientów opisuje:

U nas właściwie nie ma konkretnych reguł. Prosimy jedynie o poinformowanie managera wcześniej, jeśli urlop ma trwać dłużej niż 2 tygodnie. Co ważne - pracownicy nie proszą o pozwolenie, manager prosi tylko o czas potrzebny odpowiednie na delegowanie pracy.

Inny klient wprowadził bardziej rygorystyczne zasady.

Chociaż nasza firma rozumie, że w niektórych przypadkach czas wolny będzie nieplanowany, w przypadkach, w których jest to możliwe - czas wolny należy zaplanować z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem. Wnioski o czas wolny należy składać do kierowników do zatwierdzenia. Menedżerowie zatwierdzają prośby o urlop w oparciu o indywidualne wyniki pracy pracownika i potrzeby biznesowe firmy. Pracownicy mogą jednocześnie prosić o maksymalnie 2 tygodnie ciągłego urlopu. Prośby o więcej niż 2 tygodnie muszą zostać sprawdzone przez kierownika i dział kadr. Chociaż wnioski o urlop dłuższy niż 2 tygodnie mogą zostać zatwierdzone, czas przekraczający 2 tygodnie może w pewnych przypadkach zostać uznany za urlop bezpłatny.

Trudno znaleźć wspólne zasady we wdrożeniach nieograniczonej polityki urlopowej, ale wakacje trwające dłużej niż 2 tygodnie w większości przypadków wymagają dodatkowego zatwierdzenia. Nie ma w tym nic zaskakującego - dłuższe przerwy powodują reorganizację pracy całego zespołu, a to wymaga czasu.

Pracownicy i urlop bez limitu - co o tym myślą?

Tutaj nasi klienci przemawiają wspólnym głosem: pracownicy korzystają i doceniają opcję nieograniczonego urlopu. W wielu przypadkach polityka ta jest jedną z trzech najważniejszych zalet najbardziej cenionych przez pracowników. Ta obserwacja dotyczy nie tylko doświadczeń naszych klientów - większość firm z nielimitowaną polityką nieobecności twierdzi, że jest to jedna z najbardziej pożądanych i cenionych korzyści w oczach ich pracowników.

Plusy i minusy nielimitowanych urlopów

Niektórzy nasi klienci nie znajdują żadnych minusów związanych z wprowadzeniem polityki nieograniczonych urlopów (!), z wyjątkiem konieczności posiadania narzędzia do monitorowania czasu wolnego. Inni mówią, że nieograniczony, płatny urlop jest doskonałym narzędziem przyciągania i zatrzymywania prawdziwych talentów. Brak potrzeby śledzenia sald i wypłat w momencie złożonego wypowiedzenia jest również oceniany jako plus tej polityki.

Jeśli chodzi o inne wady, nasz klient mówi:

Inną wadą jest to, że nadal musisz monitorować czas wolny, ponieważ jest to dobry wskaźnik określający jak często pracownicy z niego korzystają (z różnych powodów). Pracownicy mogą postrzegać monitorowanie ich czasu wolnego jako "mikro-zarządzanie" lub brak zaufania managerów do pracowników.

Nieograniczona polityka urlopowa - czy jest się czego bać?

Nasi klienci jednogłośnie mówią: nie ma się czego bać! Chociaż mają różne doświadczenia z nielimitowanym urlopem, istnieje wspólny mianownik - pomaga on zatrudniać najlepszych pracowników i specjalistów, a także szybko zidentyfikować tych, którzy nie traktują swojej pracy poważnie. Jeden z naszych klientów ocenia:

Jeśli zatrudniasz najlepszych pracowników, którzy są odpowiedzialni za profesjonalne wykonanie swojej pracy - nie będą nadużywać tej opcji. Zmotywuje ich ona do tego, aby wykonać obowiązki lepiej i szybciej i zachować równowagę między życiem zawodowym oraz prywatnym - do czego dążą.

Inny klient tylko potwierdza to mówiąc:

Do tej pory nie zauważyliśmy żadnych nadużyć. Mieliśmy szczęście. Głównym wyzwaniem, z jakim się mierzymy jest to, że jest mamy dużo pracy i ludzie nie zawsze czują się komfortowo biorąc czas wolny. Tak więc ostatecznie musimy przypominać naszym pracownikom o tej opcji i zachęcać ich do wzięcia wolnego.

Wygląda na to, że nielimitowany urlop przynosi efekt, którego prawdopodobnie nikt się nie spodziewał: nawet mając możliwość wykorzystania nieograniczonego urlopu, ludzie pracują więcej lub podobnie, jak wcześniej! W tym samym czasie zaufanie pracowników do firmy rośnie. Warto również wspomnieć, że firmy z polityką urlopową bez limitu zatrudniają najlepszych specjalistów - nieograniczone wakacje to coś, co utalentowani indywidualiści cenią najbardziej. Więc może... nie ryzykujemy niczego, pozwalając naszym pracownikom brać tyle wolnego, ile potrzebują?

Jak uważacie?

Wypróbuj za darmo
14 dni testów za darmo bez zobowiązań
Rejestracja nie udała się :( Proszę spróbować ponownie za kilka minut. W razie problemów prosimy o kontakt mailowy.