Zarządzanie nieobecnościami

Dni ustawowo wolne od pracy na świecie - 5 ciekawostek

Dni ustawowo wolne od pracy mają zazwyczaj na celu uczczenie ważnych wydarzeń historycznych, religijnych, lub tradycji danego kraju. Ale niektóre wyjątki potrafią zaskakiwać! Które kraje obchodzą Dzień Dojrzałości? Czy 1 stycznia jest dniem wolnym od pracy na całym świecie? Która narodowość cieszy się największą liczbą ustawowych dni wolnych rocznie? Poznaj 5 ciekawostek o świętach publicznych na całym świecie!

Gdy spogląda się globalny kalendarz świąt państwowych, łatwo jest odnaleźć wspólny mianownik. Dni ustawowo wolne od pracy są często ustanawiane z okazji najważniejszych dat w historii danego kraju. Kalendarz pełen jest Dni Konstytucji, Dni Niepodległości i Narodowych Bohaterów, a także dni poświęconych urodzinom ważnych osobistości, świętom religijnym czy… pełni księżyca! Przejrzeliśmy cały kalendarz dni wolnych w 2019 roku i wybraliśmy najciekawsze fakty dotyczące świąt państwowych na całym świecie. Zastanawialiście się kiedyś, czy Nowy Rok jest dniem wolnym na całej naszej planecie? Odpowiedź na to i kilka innych pytań poniżej :)

Photo by Plush Design Studio from Pexels

Które kraje mają największą liczbę ustawowych dni wolnych w roku?

W tej kategorii kraje azjatyckie wiodą prym, a Kambodża jest zdecydowanym liderem! Kambodżanie korzystają z 28 dni świąt państwowych rocznie. Sri Lanka zajmuje drugie miejsce z 25 dniami wolnymi od pracy, a w Indiach i Kazachstanie ustanowiono ich 21. A jak się sprawy mają na pozostałych kontynentach? Na podium Europy znalazła się Turcja (16 dni) oraz Litwa i Szwecja (15 dni). W obu Amerykach łącznie to Kolumbia (18), Argentyna (15) i Chile (14) zajmują czołowe pozycje.

Które kraje nie obchodzą świąt Bożego Narodzenia?

Święta Bożego Narodzenia są jednymi z najbardziej popularnych świąt państwowych na świecie. Boże Narodzenie jest najczęściej obchodzone 25 grudnia, i w większości przypadków jest to dzień wolny od pracy. Ale trzeba też pamiętać o prawosławnych, ormiańskich i koptyjskich świętach Bożego Narodzenia, które są obchodzone 6 (ormiański) i 7 stycznia. Choć nawet niechrześcijańskie kraje celebrują tradycję świąt, to 30 krajów na świecie nie ma ich w swoich kalendarzach. Wśród nich znajdują się między innymi Afganistan, Kambodża, Chiny, Iran, Libia, Korea Północna, Arabia Saudyjska, Somalia, Tadżykistan, Tunezja, Turkmenistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Wietnam.

Czy 1 stycznia jest dniem wolnym na całym świecie?

1 stycznia jest najpopularniejszym świętem ustawowo wolnym od pracy na Ziemi - 90% populacji tego dnia świętuje. Nie oznacza to jednak, że pozostałe 10% nie obchodzi Nowego Roku. Pozostałe kraje również hucznie witają nowy rok, ale niektóre z nich przestrzegają żydowskiego lub koptyjskiego kalendarza i świętują później. Co ciekawe, pięć krajów uznało 1 stycznia świętem państwowym, ale nie ze względu na Nowy Rok. Kubańczycy celebrują wtedy Triumf Rewolucji, Czesi - Dzień Przywrócenia Niepodległego Państwa Czeskiego, Haitańczycy i Sudańczycy Dzień Niepodległości, a Słowacy - Dzień Ustanowienia Republiki Słowackiej. Każdy powód jest dobry do świętowania!

Karnawał jako święto państwowe? Dlaczego nie!

Święta państwowe nie zawsze ustanawiane są ze względu na wzniosłe, historyczne wydarzenia czy tradycje religijne. Niektóre kraje postanowiły zaoferować swoim obywatelom czas wolny tylko po to, by mogli dobrze się bawić! Kilka krajów w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach świętuje Karnawałowy Poniedziałek i Wtorek tuż przed Środą Popielcową, Saint Vincent i Grenadyny świętują w lipcu, a Grenada w sierpniu.

Najbardziej nietypowe święta wolne od pracy

W kategorii najbardziej nietypowych świąt państwowych Japonia jest zdecydowanym liderem. W tym kraju obchodzi się między innymi Dzień Dorosłości, Dzień Gór i Dzień Szacunku dla Starszych. Ale nie tylko Japonia zaskakuje. Bangladesz świętuje Dzień Męczenników Języka, Pakistan - Dzień Kaszmiru, Katar - Narodowy Dzień Sportu, Korea Północna - Dzień Sadzenia Drzew, a Kambodża - Festiwal Wody. Wszystkie te święta są dniami ustawowo wolnymi od pracy!

Jeśli jesteś HR Managerem pracującym z międzynarodowym, zdalnym zespołem, nie ma co ukrywać - masz sporo dat do zapamiętania! Dlatego polecamy zapoznanie się z globalnym kalendarzem dni ustawowo wolnych od pracy i wcześniejsze zaplanowanie urlopów pracowników w systemie zarządzania dniami wolnymi, z którego korzystasz.

A co myślicie o liczbie dni wolnych od pracy w Waszym kraju? Za wysoka, w sam raz, czy może warto byłoby dodać kolejne dni, jak np. Dzień Nutelli? :)

Wypróbuj za darmo
14 dni testów za darmo bez zobowiązań
Rejestracja nie udała się :( Proszę spróbować ponownie za kilka minut. W razie problemów prosimy o kontakt mailowy.