Ewidencja czasu pracy

Beacony, czyli nowoczesna ewidencja czasu pracy

Beacony - termin, który wkroczył w świat innowacyjnych firm z dużym hałasem. Możliwość monitorowania zachowań ludzi w zamkniętej przestrzeni rozgrzała wyobraźnię światowych marketerów do granic możliwości. Mimo to, potencjał beaconów jest wykorzystywany głównie w sprzedaży. A my pytamy i zarazem odpowiadamy: co się stanie, jeśli wdrożymy beacony do HR, zarządzania frekwencją i śledzenia czasu pracy naszych pracowników?

Przenieśmy się na chwilę w przyszłość i przeanalizujmy dzień przysłowiowego Jana w pracy. Jan wchodzi do biura. W momencie, w którym Jan przekracza próg, otrzymuje powiadomienie na telefon o treści:

  • Cześć Jan! Pamiętaj, że wczoraj ze względu bezpieczeństwa zmieniliśmy kod do drzwi. Zadzwoń do Marii, jeśli go nie pamiętasz. PS. Świetnie dzisiaj wyglądasz, tak trzymaj!

Jan uśmiecha się, czuje delikatną wdzięczność za przypomnienie i rozpoczyna pracę. Gdy nadchodzi przerwa na lunch, na jego telefonie pojawia się kolejne powiadomienie:

  • Mmmmm, wiesz, jaki mamy czas? Czas na lunch! Mała wskazówka: skoro tak świetnie dziś wyglądasz, nie pozwól mi być jedynym towarzyszem podczas Twojego posiłku, weź kogoś ze sobą :)

Jan czuje się zmotywowany do zaproszenia swojego kolegi po fachu, Grześka. Przypomina sobie, że ​​Grzesiek uwielbia kuchnię indyjską, podobnie jak Jan. Panowie spędzają razem wolny czas i wracają do pracy chwilę później. Jan zostaje powitany przez swojego menedżera:

  • Janie, właśnie dostałem powiadomienie, że wróciłeś. Wpadnij proszę do mojego biura na chwilę, jest jeden pilny problem, który chcę omówić.

Designed by Freepik

Dzięki powiadomieniom i śledzeniu obecności za pomocą technologii iBeacon, Jan właśnie uniknął stresującego telefonu podczas lunchu - jego manager wiedział, że Jan był poza biurem i czekał cierpliwie, aż wróci.

Po kilku godzinach Jan wreszcie rozwiązuje "pilny problem" i w tej chwili dostaje mobilne powiadomienie, mówiące:

  • Jan, to był pracowity dzień, a my wspieramy równowagę między pracą a życiem prywatnym. Jedź do domu, Twoja rodzina (i nowy odcinek “Gry o Tron”!!) już na Ciebie czekają :) Do zobaczenia jutro, raz-raz do domu!

I tak kończy się dzień pracy Jana. Wraca do domu, a jego menedżer dowiaduje się o tym dzięki kolejnemu powiadomieniu, które dostał. Wszyscy są zadowoleni z pracy wirtualnego asystenta Jana o nazwie: iBeacon.

Teraz powróćmy z przyszłości zarządzania frekwencją do rzeczywistości. Choć chwilka… Właściwie nie ma potrzeby wracać, ponieważ:

PRZYSZŁOŚĆ JEST DZISIAJ, A JAN ISTENIEJE.

Beacony nie są już wykorzystywane wyłącznie w sprzedaży. Są przełomem dla branży HR, o ile HR-owcy wiedzą, jak z nich korzystać. W Calamari wdrożyliśmy już Beacony do modułów śledzenia czasu pracy i narzędzia zarządzania frekwencją. Dzięki tej technologii Twoi pracownicy mogą automatycznie oznaczyć swoją obecność w pracy bez wykonywania żadnej dodatkowej czynności. Calamari rozpoznaje, kiedy Twój pracownik jest obecny w biurze i automatycznie uruchamia naliczanie czasu pracy, informując Cię o tym poprzez aplikację mobilną kompatybilną z beaconami.

Calamari już zaczęło instalować Beacony w biurach, pomagając pracownikom w zaznaczaniu obecności bez marnowania czasu na niepotrzebne podpisy.

Więc to tyle?

Nie, nie zatrzymujemy się tutaj. iBeacon jest tak obiecującą technologią dla HR, że idziemy krok dalej, zaczynając od wdrożenia beaconowych powiadomień o przerwach i końcu zmiany. Wszystko po to, aby uczynić życie Twoje i Twojego pracownika łatwiejszym i zautomatyzowanym. A co jeszcze iBeacon może zmienić w zarządzaniu zasobami ludzkimi i w innych dziedzinach?

Ta wschodząca technologia przyciąga coraz więcej uwagi poza sprzedażą. Przewiduje się, że liczba wyprodukowanych beaconów osiągnie 60 milionów sztuk do końca 2019 roku. W tym samym czasie ich cena będzie szła w dół. Nie tylko Apple i Google dostrzegają ten potencjał. Coraz więcej startupów i średnich firm sięga po beacony, aby tworzyć nowe usługi. Mingleton wykorzystuje beacony do zrewolucjonizowania rynku randkowego, Launch Here usprawnia organizację zainstalowanych w naszych telefonach aplikacji, a wiele firm próbuje wdrożyć je w rozwiązania inteligentnych domowów (tak jak robi to choćby Zuli). Istnieją również pomysły na wykorzystanie beaconów do śledzenia zwierząt domowych i zapewnienia im większego bezpieczeństwa.

W przypadku zastosowania beaconów, wyobraźnia jest jedynym ograniczeniem.

Znacie jakieś firmy poza Calamari, które używają iBeacons? A może macie pomysł, jak z nich korzystać? Dajcie znać, chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem!

PS. Czym w ogóle są iBeacony?

Oto krótka, ale pełna definicja Estimote, światowego lidera tej technologii:

Beacony to maleńkie komputery o niskim poborze mocy podłączone do ścian lub obiektów w świecie fizycznym. Korzystając z technologii zbliżeniowych, wykrywają obecność i zachowania ludzi oraz uruchamiają wcześniej zaprogramowane działania, zapewniające kontekstowe i spersonalizowane doświadczenia.

Wypróbuj za darmo
14 dni testów za darmo bez zobowiązań
Rejestracja nie udała się :( Proszę spróbować ponownie za kilka minut. W razie problemów prosimy o kontakt mailowy.