Zarządzanie nieobecnościami

7 długich weekendów w 2019 - kiedy Twoi pracownicy najpewniej skorzystają z urlopu wypoczynkowego?

Rozkład dni wolnych ustawowo w 2019 roku sprzyja pracownikom. Przy odpowiednim zaplanowaniu urlopu pracownicy mają szansę na skorzystanie z 7 dłuższych urlopów wypoczynkowych, w tym dwóch całotygodniowych przerw od pracy oraz pięciu długich weekendów. Sprawdź, które daty Twoi pracownicy najprawdopodobniej umieszczą w swoim kalendarzu urlopów w tym roku!

W 2019 roku pracownicy planujący urlop z wyprzedzeniem mogą cieszyć się aż 7 długimi weekendami. Warto mieć to na uwadze i zaplanować pracę zespołów już teraz - prawdopodobnie spora część osób zatrudnionych w Twojej firmie będzie prosiła o urlop wypoczynkowy w tym samym czasie. Kiedy możesz spodziewać się napływu większej liczby wniosków urlopowych?

Created by freepik

Tydzień ekstra urlopu w maju i grudniu 2019

1 maja wypada w środę, a Święto Konstytucji w piątek, dzięki czemu trzy dni urlopu można w tym czasie rozszerzyć na tygodniowy odpoczynek - z czego Twoi pracownicy zapewne chętnie skorzystają. Podobnie w grudniu - trzy dni urlopu wystarczą, by cieszyć się siedmiodniowym czasem wolnym, ponieważ 25 grudnia wypada w środę.

Cztery długie weekendy w tym roku - kiedy wypadają?

Czterodniowy długi weekend można z kolei zaplanować w czerwcu oraz w sierpniu - zarówno Boże Ciało, jak i Święto Wojska Polskiego wypadają w czwartek, odpowiednio 20 czerwca i 15 sierpnia. Trzydniowy długi urlop bez konieczności korzystania z dni urlopowych wypada dwa razy w listopadzie - w piątek 1 listopada oraz poniedziałek 11 listopada.

O ile trzydniowe weekendy nie wymagają reorganizacji pracy w firmie, o tyle dłuższe urlopy wykorzystywane przez pracowników w tym samym czasie wymagają dobrego zarządzania zestawieniem urlopów. Prawdopodobnie większość pracowników w Twojej firmie będzie chciała skorzystać z długich weekendów, jakie przynosi im 2019 rok. Dlatego ważne jest, by planowanie urlopu przez pracownika pozostawało pod Twoją kontrolą i było omówione z odpowiednim wyprzedzeniem - by wobec nadchodzącego długiego weekendu jasne było, kto otrzyma urlop, a kto będzie musiał pozostać na stanowisku pracy.

Jak przydzielanie zgód na urlop wypoczynkowy wygląda w Waszej firmie? Czy planowanie urlopów wypoczynkowych odbywa się początkiem roku, czy plan urlopów jest ustalany z mniejszym wyprzedzeniem? W jaki sposób organizujecie pracę firmy, gdy większość jej pracowników chce skorzystać z urlopu w tym samym czasie?

Wypróbuj za darmo
14 dni testów za darmo bez zobowiązań
Rejestracja nie udała się :( Proszę spróbować ponownie za kilka minut. W razie problemów prosimy o kontakt mailowy.