Zarządzanie nieobecnościami

Minęło 8 lat od wprowadzenia urlopu tacierzyńskiego. Jak często korzystają z niego ojcowie, i jakie inne opcje posiadają?

Urlop tacierzyński został wprowadzony 1 stycznia 2010 roku i od tego momentu media z uwagą obserwują rozwój tego zjawiska. Czy ojcowie chętnie z niego korzystają? Czy na równi z kobietami zawieszają aktywność zawodową, by opiekować się dzieckiem? Na te pytania odpowiadamy poniżej!

Kiedy tata może iść na urlop?

Mówiąc o urlopie tacierzyńskim trzeba mieć na uwadze, że dla mężczyzn nie jest to jedyna opcja płatnego urlopu przeznaczonego na opiekę nad dzieckiem. Na początku zdefiniujmy możliwości, jakimi w naszym kraju dysponują ojcowie:

  • urlop macierzyński - sic! Co prawda 14 z 20 tygodni musi wykorzystać kobieta, ale pozostałe 6 z 20 może wybrać tata.

  • urlop rodzicielski - rodzice mają do dyspozycji dodatkowe 32 tygodnie po urlopie macierzyńskim, i mogą z nich skorzystać oboje - równolegle, na zmianę lub z przerwami. Więcej o zasadach podziału urlopu i jego konsekwencjach pisaliśmy w notce o urlopach rodzicielskich w Polsce.

  • urlop wychowawczy - ta opcja również przysługuje obojgu rodzicom, jest jednak bezpłatna.

  • urlop tacierzyński - wspomniany, dwutygodniowy urlop tacierzyński przysługuje tatom niezależnie od opisanych powyżej opcji. Ojcowie mogą go wykorzystać jednorazowo, lub podzielić na dwie tygodniowe części. Ważne, by mężczyzna wykorzystał go zanim jego pociecha ukończy 2 lata.

Designed by Pixabay

Czy ojcowie chętnie korzystają z przysługujących im możliwości urlopowych?

Kiedy w 2018 roku spoglądamy na dane dotyczące urlopów rodzicielskich okazuje się, że przepaść pomiędzy liczbą korzystających z nich kobiet a mężczyzn jest ogromna, ale tendencja korzystania przez panów z opcji tacierzyńskiego jest wzrostowa. Tylko w styczniu 2018 roku z tego rodzaju urlopu skorzystało niemal 15 000 mężczyzn. Przy łącznej liczbie 292,1 tysięcy urlopów rodzicielskich wykorzystanych w tym samym miesiącu to może niewielka liczba, ale co ważne - liczba ta z roku na rok rośnie i wyraźnie wskazuje na to, że ojcowie coraz chętniej poświęcają czas pracy na korzyść wychowywania potomka.

Co po urlopie tacierzyńskim?

Urlop tacierzyński to jeden z nowszych rodzajów urlopów, jakie przysługują Twoim pracownikom. Czy w najbliższych latach możemy się spodziewać kolejnych uregulowań urlopowych na korzyść pracownika? Obserwując światowe trendy można powiedzieć, że jest to bardzo możliwe. Na świecie coraz więcej zwolenników zyskuje nieograniczona polityka urlopowa, popularność zdobywają też propozycje wprowadzenia dni wolnych np. z powodu miesiączki. Trudno powiedzieć, kiedy, które i czy w ogóle te pomysły dotrą do Polski, ale jako manager musisz być na nie gotów. Dlatego zachęcamy do zerknięcia na program do urlopów Calamari już dzisiaj. Nasze narzędzie umożliwia m.in. ustawienie długości urlopu, jego rodzaju czy monitorowanie dni przysługujących danemu pracownikowi. Jeśli zarządzasz firmą zbudowaną z wielu pracowników, zachęcamy do przetestowania naszego systemu przez 14 darmowych dni.

Wypróbuj za darmo
14 dni testów za darmo bez zobowiązań
Rejestracja nie udała się :( Proszę spróbować ponownie za kilka minut. W razie problemów prosimy o kontakt mailowy.