Twoje źródło informacji ze świata HR i biznesu

Sprawdź, jak usprawnić działanie swojej firmy i podnieść wydajność oraz zadowolenie pracowników.

Już od 2018 roku polskie prawo pozwala na prowadzenie elektronicznej dokumentacji pracowniczej. Sprawdź, jakie są jej zalety i w jaki sposób dokumentacja pracownicza online w Calamari pomoże usprawnić codzienne zarządzanie HR w Twojej organizacji.

Czytaj dalej

Bądź gotów! Sezon świąteczny coraz bliżej, dlatego postanowiliśmy zżerać najlepsze oferty na Black Friday z kategorii HR Tech, aby pomóc Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu i oszczędzić pieniądze 💸

Czytaj dalej

Koniec roku oznacza nie tylko świętowanie nadchodzącego roku, ale również zaplanowanie budżetu i pracy w organizacji na kolejnych 12 miesięcy. Sprawdź, ile godzin do przepracowania przypada w 2023 roku i kiedy Twoi pracownicy najchętniej będą brali dni wolne, aby optymalnie zaplanować działania w nowym roku.

Czytaj dalej

Słuchanie potrzeb naszych klientów zawsze było dla nas niezwykle ważne. Dlatego rozwijamy Calamari, bazując na tym, co jest najważniejsze dla rozwoju Waszych firm.

Czytaj dalej

Rejestrowanie czasu pracy to nie tylko unijny obowiązek, to również przydatne narzędzie, które pomaga w organizacji pracy i podnoszeniu produktywności pracowników. Aby jednak zacząć czerpać z niego korzyści, Twoim pracownicy muszą zacząć raportować swój czas pracy zgodnie z zaleceniami. Jak ich do tego przekonać? Dowiesz się z tego artykułu.

Czytaj dalej

Kwestionariusz osobowy to dokumenty wymagany przy podpisywaniu umowy o pracę i umowy zlecenie. Zatrudniając pracownika, pracodawca ma prawo żądać określonych danych osobowych. Sprawdź, jak poprawnie przygotować kwestionariusz osobowy pracownika i pobierz darmowy wzór od Calamari!

Czytaj dalej

Umowa o pracę to jeden z najpopularniejszych rodzajów umów zatrudnienia, który niesie ze sobą wiele korzyści dla pracodawców i pracowników. Powinna zostać zawarta na piśmie i zawierać określone informacje. Sprawdź, co powinna zawierać umowa o pracę i pobierz bezpłatny wzór!

Czytaj dalej

Każda z osób zatrudnianych w firmie na podstawie umowy o pracę musi przejść obowiązkowe badania medycyny pracy. Sprawdź, jak poprawnie wystawić skierowanie na badania pracownicze i pobierz darmowy wzór formularza od Calamari.

Czytaj dalej

Kontrakt B2B to popularna forma zawierania współpracy pomiędzy organizacją a wykonawcą, z której chętnie korzystają między innymi programiści. Samozatrudnienie nie uwzględnia jednak urlopu. Jak więc zapewnić osobie zatrudnionej na B2B dni wolne?

Czytaj dalej

Poprawne wydanie świadectwa pracy w terminie jest obowiązkiem pracodawcy, którego niedopełnienie podlega karze grzywny do 30 000 zł. Sprawdź, kiedy musisz je wystawić i i jak to zrobić, by wystawić je prawidłowo.

Czytaj dalej

Cykliczna ocena pracownika jest niezbędna do mierzenia efektów jego pracy, rozwoju i ścieżki kariery w organizacji. Sprawdź, jak przeprowadzić ocenę pracownika metodą 360 stopni i pobierz darmowy wzór formularza od Calamari!

Czytaj dalej

Każda osoba zatrudniona na podstawie umowę o pracę ma prawo do różnego rodzaju urlopu, ale żeby go otrzymać, musi napisać wniosek urlopowy. Dowiedz się, jakie rodzaje wniosków urlopowych możesz otrzymać od pracownika i w jaki sposób zoptymalizować proces zarządzania urlopami w swojej organizacji.

Czytaj dalej

Umowa zlecenie to umowa cywilnoprawna, którą rozwiązać może zleceniodawca i zleceniobiorca. Sprawdź, z czego składa się wypowiedzenie umowy zlecenie i w jakich sytuacjach można rozwiązać umowę z pracownikiem.

Czytaj dalej

Lista obecności nie kończy się w szkole – w pracy jest równie ważna. Sprawdź jej zastosowanie i dowiedz się, dlaczego warto wybrać elektroniczną listę obecności pracowników.

Czytaj dalej

Nie zawsze współpraca z pracownikiem okazuje się owocna i trzeba ją zakończyć. Rozwiązać umowę o pracę można jednak na kilka sposobów. Poznaj zalety różnych rodzajów wypowiedzeń i poznaj wskazówki, jak przygotować taki dokument.

Czytaj dalej

O nowelizacji Kodeksu pracy było głośno już od dawna. Zmiany uwzględniające definicję i zasady pracy zdalnej to jednak nie koniec rewolucji, jakie czekają pracodawców w tym roku!

Czytaj dalej

24 maja 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianach w Kodeksie pracy. Zgodnie z nim praca zdalna zostanie na stałe wpisana w kp, zostanie zdefiniowana i uregulowana prawnie.

Czytaj dalej

Wysokie temperatury – szczególnie te powyżej 30 stopni – z jakimi zmagamy się w Polsce od kilku lat, mają wpływ na samopoczucie i wydajność pracowników, a także ich zdrowie. Sprawdź, w jaki sposób pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia odpowiednich warunków pracy podczas upałów!

Czytaj dalej

Elektroniczne narzędzia do ewidencjonowania czasem pracy znacznie zyskały na popularności od początku pandemii koronawirusa, jednak już wcześniej wiele firm zdecydowało się na takie rozwiązanie. W dobie ogromnej popularności pracy hybrydowej i zdalnej, ewidencjonowanie czasu pracy online to must-have każdej nowoczesnej organizacji!

Czytaj dalej

Prowadzenie ewidencji czasu pracy zleceniobiorcy jest obowiązkiem zleceniodawcy od 2017 roku. Sprawdź, w jaki sposób ją prowadzić oraz co powinno się w niej znaleźć!

Czytaj dalej

W erze popularyzacji pracy zdalnej, elektroniczna ewidencja urlopów to narzędzie niezbędne w każdej firmie. Sprawdź wszystkie zalety programu do zarządzania nieobecnościami zarówno w pracy zdalnej, pracy hybrydowej jak i pracy w biurze i dowiedz się, jak pomoże Ci zoptymalizować pracę w firmie.

Czytaj dalej

Pandemia wirusa Covid-19 spowodowała szereg zmian w modelach pracy i sposobie jej organizacji. Popularyzacja pracy zdalnej i wnioski, które przyszły wraz z jej wdrożeniem, spowodowały, że ten atrakcyjny - z punktu widzenia zarówno pracodawcy jak i pracownika - model pracy prężnie się rozwijał i rozwija się do dziś.

Czytaj dalej

Korzystanie z prywatnych telefonów w firmie to przybierająca na popularności praktyka, która ułatwia ewidencję czasu pracy pracowników, komunikację, a także wiele innych procesów w organizacji. Sprawdź, jak udostępnić pracownikom korzystanie z firmowego oprogramowania na prywatnym telefonie zgodnie z prawem.

Czytaj dalej

Wykorzystywanie wizerunku pracownika w firmie w różnych celach to temat, który nie raz wzbudza wiele niejasności. Sprawdź, na jakich zasadach pracodawca może wykorzystywać wizerunek pracownika do ewidencji czasu pracy, a kiedy nie jest to możliwe.

Czytaj dalej
Wypróbuj za darmo
14 dni testów za darmo bez zobowiązań
Rejestracja nie udała się :( Proszę spróbować ponownie za kilka minut. W razie problemów prosimy o kontakt mailowy.